Výrobcovia / značky
Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?

TOPlist  

Úvod BIKEPRO - SPECIALIZED

Specialized BG Fit Program

Specialized Body Geometry Fit je komplexný program prispôsobenia bicykla každému jazdcovi na mieru. Využíva dlhoročné poznatky svojho duchovného otca Dr. Andrewa Pruitta v oblasti športovej medicíny. Ten sa viac ako 30 rokov staral o zranenia spôsobené nesprávnym posedom na bicykli a zároveň sa intenzívne venoval vytvoreniu zásad pre čo najbezpečnejšiu a najefektívnejšiu polohu na bicykli. V súčastnosti využívajú toto nastavenie špičkoví svetoví jazdci, ako sú Peter Sagan, Tom Boonen, Mark Cavendish, bratia Velitsovci, Tony Martin, Alberto Contador, Jaroslav Kulhavý, Zdeňek Štybar a mnoho ďalších.

Čo je BG Fit Program ?

Specialized BG Fit

Počas svojej práce vytvoril Andrew Pruitt niekoľko základných pravidiel nastavenia správnej polohy cyklistu na bicykli. Vychádza z toho, že posed je pevným splynutím medzi bicyklom a jazdcom. Pokiaľ si oni nerozumejú, tento vzťah zlyháva. Telo sa bicyklu prispôsobí len v malom rozsahu pomocou strečingových cvikov, takže v tomto zväzku musíme upravovať predovšetkým bicykel podľa nášho tela. Vychádza sa z toho, že cyklistika je športom opakovania. Bicykel sa teda nenastavuje v statickej polohe, ale na trenažéri, kde sa zároveň každé nastavenie kontroluje pri dynamickej záťaži a v rôznych polohách jazdca. Tu je na to našťastie dostatok priestoru a  pokiaľ má človek správnu veľkosť rámu, môže sa mu jeho bicykel upraviť priamo na mieru, či už na pretekárske použitie, alebo na rekreačné výjazdy s rodinou.

Výber veľkosti bicykla

BG Fit začína už pri samotnom výbere bicykla. Kľúčové je totiž nielen vybrať pravý model, ale hlavne  správnu veľkosť rámu.  Existujú síce tabuľky doporučených veľkostí rámov, ale väčšina ľudí sa veľa krát nájde vďaka svojej výške hneď v dvoch doporučených veľkostiach. Ďalšiu špecifikáciu je nutné robiť na základe telesných dispozícií zákazníka a skúsenostiach predavača. Je vždy nutné staticky nastaviť výšku sedadla a riadítok. Potom je možné  sa krátko previezť pred obchodom. Pri kúpe bicykla a pri používaní nášľapných pedálov je veľmi dôležitá správna montáž zarážiek do tretier.
 

Nastavenie v rovine X/Y

Samotnému nastaveniu bicykla v rovine X/Y predchádza vyšetrenie športovca, ktoré je kľúčovým bodom neskoršieho nastavenia optimálneho posedu. Vyšetrenie sa skladá z pohovoru a fyzického vyšetrenia.  Pohovorom sa zistí športová minulosť klienta, jeho motiváciou k cyklistike, počtom strávených hodín v sedadle a fyzickými problémami počas výkonu.  Fyzické vyšetrenie sa robí po prezlečení do cyklistického odevu. Následne sa niekoľkými ľahkými cvikmi za asistencie BG technika  overuje rozsah pohybu kĺbov, vybočenie kĺbov,  skrátenie niektorých svalových skupín a ďalšie anomálie, ktoré sa počas samotného nastavovania posedu vyrovnávajú a odstraňujú.
Specialized BG Fit

Nastavenie v rovine X/Y je základná úroveň nastavenia bicykla. Bicykel sa najprv upne do stojanu s trenažérom, nastaví sa do rovnováhy a potom sa zamerajú všetky podstatné proporcie starého posedu, aby sa bicykel dal dať prípadne do pôvodného stavu a aby bolo s čím nový posed porovnávať. Ako prvé sa pomocou uhla nohy v dolnom mŕtvom bode šliapania nastaví správna výška sedla. Potom sa vyladí poloha sedadla a pozícia kufrov. Tieto tri veličiny spolu úzko súvisia a tak pokiaľ sa zmení jedna, musia sa doladiť aj ostatné. V tomto kroku sa tiež kompenzuje prípadná disproporcia v dĺžkach dolných končatín, či už v lýtkovej alebo stehennej časti. Môže sa tiež vybrať správna šírka a model sedla. Potom sa na bicykel aplikuje špeciálny nastaviteľný predstavec a hľadá sa vhodná dĺžka a uhol predstavca tak, aby najlepšie zodpovedali telesným dispozíciám a športovým ambíciám jazdca.  Nakoniec sa nastaví sklon pák a overí správna šírka riadítok. Bicykel sa opäť premeria a výsledky  sa zapíšu do tabuľky pre neskoršie možné úpravy, prípadne sa bicykel ihneď na mieste prispôsobí výsledkom merania. Toto nastavenie rozloží váhu prednej časti tela rovnomerne po celej chrbtici a na ruky. Zároveň ukľudní Vašu polohu na sedadle a pomáha dosiahnuť ideálne napätie svalov. Cyklista sa ocitá v tzv. neutrálnej polohe, ktorá mu pomáha rýchlejšie reagovať na zmeny terénu, zlepšuje jeho výkon než by plytval energiou a hlavne, zvyšuje pohodlie po dobu celého výkonu.

Nastavenie v rovine Z

Nastavenie v rovine Z počíta od začiatku s bicyklom prednastaveným v rovine X/Y. Pracuje sa tu predovšetkým s pohľadom spredu, keď sa snažíme rozpoznať dysbalanciu šliapania  ako šliapania do „x“ a do „o“, spôsobené predovšetkým klenbou chodidla a vytočením jeho prednej časti. Tieto nedostatky sa odstraňujú pomocou špeciálnych vložiek do tretier, posúvaním kufrov, prípadne vsúvaním podložiek pod pedále. Výsledkom je vyrovnanie bedrových kĺbov, kolena a chodidla v celom priebehu záberu do pedálov. Minimalizuje sa tak tlak na koleno a jabĺčko a zaistí sa dostatočné premazanie chrupavky. Zefektívni sa práca svalovej hmoty a obe nohy sa zapoja do výkonu rovnakou mierou. Takto nastavený bicykel Vám pri rovnakej kondícii zdvihne výkon až o 10 percent a zároveň sa na ňom budete cítiť oveľa pohodlnejšie aj pri dlhých výjazdoch alebo pri prvých jarných kilometroch.
 

Pre koho je BG Fit?

Body Geometry Fit Program je vhodný pre každého, kto rád a často bicykluje. Či už trpí bolesťami chrbtice, alebo inými bolesťami, napríklad po úraze, ale nechce sa jazdy na bicykli vzdať. Alebo pre pretekára, či ambiciózneho športového jazdca, ktorý hľadá spôsob pre zvýšenie svojho výkonu. Ideálnu pozíciu na bicykli možno nájsť naozaj pre každého.

 

Kde Vám BG Fit urobíme?

Tento program vykonávame v našej novej predajni v Banskej Bystrici, kde je pripravené kompletne vybavené BG Fit Štúdio a náš vyškolený BG technik Vám s nastavením správneho cyklistického posedu rád pomôže. BG Fit trvá  od 3 do 5 hodín, preto sa treba na meranie vopred objednať.

Pre viac informácií o nastavovaní posedu systémom Specialized BG Fit píšte na bikepro@bikepro.sk


Teší sa na Vás BG technik Marek 

BG Fit cenník

 

Základné nastavenie bicykla: 60 € / 30 € ( bicykel kúpený v inej predajni / bicykel kúpený v našej predajni  )

V tomto nastavení je zahrnuté nastavenie sedadla - výška, predo/zadné nastavenie, výber vhodnej šírky a tvaru, riadítok - výška, výber vhodného tvaru a šírky, predstavca - správna dĺžka a uhol, brzdových pák - správna výška a zarážiek na tretrách - správna poloha a natočenie.


Nastavenie metódou BG Fit : 120 € / 80 € ( bicykel kúpený v inej predajni / bicykel kúpený v našej predajni  )


Nastavenie druhého bicykla po absolvovaní merania BG FIT : 30 €


Určenie správnej veľkosti pri kúpe rámu/bicykla: 60 € / 0 € ( zákazník si nový rám, alebo bicykel neplánuje kúpiť v našej predajni / zákazník si nový rám, alebo bicykel objedná a následne kúpi v našej predajni )


Montáž a nastavenie ( na základe merania ) zarážok na tretrách : 15 € / 0 € ( zákazník nekúpil v našej predajni tretry a pedále / zákazník kúpil v našej predajni tretry a pedále )


Požičovné za testovacie sedadlo : 10 € / 0 € ( zákazník si požičal testovacie, ale nezakúpil si u nás nové sedadlo / zákazník si požičal testovacie a následne si zakúpil u nás nové sedadlo )

 


Objednávky: bikepro@bikepro.sk


Poznámka : Na meranie je potrebné si priniesť svoj bicykel, tretry, kraťasy, dres alebo funkčné spodné tričko a uterák. Ak máte bicykel cestný a aj horský, tak vždy je lepšie a presnejšie meranie na cestnom bicykli.


Pozrite si VOĽNÉ termíny na meranie

........................................................................................................................................

Z reakcií spokojných zákazníkov :


"Dobrý deň prajem pán Varhaňovský,
robili ste mi BG Fit niekedy koncom februára , tak Vám len chcem dať vedieť, že som s posedom mimoriadne spokojný. Cítiť tam rozdiel aj napriek tomu, že sa až také veľké zmeny nerobili. V prvom rade mám pocit, že prvý krát v živote mám dobre nastavené kufre. No a posun sedla hore tiež urobil svoje. So zvykaním na posed nebol žiaden problém. A mali ste pravdu, tie Specialized tretry su výrazne pohodlnejšie ako SIDI. Prvých pár stovák km  sa trocha tvarovali, ale teraz sú skutočne lepšie. Dokonca som si všimol, že v SIDI tretrách mi viac koleno chodilo ku rámu, kým Specialized držia viac chodidlo kolmo na os šľapania. Teda toľko je aspoň môj dojem.
Ďakujem Vám za výborne odvedenú prácu, prajem vydarenú sezónu a veľa spokojných zákazníkov.
S pozdravom a prianím všetkého dobrého,
M.E. "


"Bol som v Bike Pro na BG Fit. Bolieval ma chrbát na cesťáku, už nebolí, a veruže veľa zmien bolo treba upraviť ..."